O nas

We wrześniu 1991 (najprawdopodobniej 14.09) powstała w Sopocie 1 Niezależna Sopocka Drużyna Harcerzy „Knieja” prowadzona przez Tomasza Słomczyńskiego „Sąsiada”. Drużyna była częścią Harcerskiego Związku Drużyn przy NKIH „Leśna Szkółka” Zamiłowaniem harcerzy „Jedynki” było wędrowanie po górach. Dlatego zorganizowali co najmniej dwa obozy wędrowne letnie w górach (Góry Świętokrzyskie oraz Szlak Orlich Gniazd) i dwa górskie zimowiska (Bieszczady i Beskid Wyspowy).W roku 1996 drużynowym został Radek Rębowski „Kalafior” a opiekunem drużyny hm Jerzy Gach „Prorok” (który też został uroczyście przyjęty do drużyny). Jednocześnie drużyna przeniosła się razem z J. Gachem do ZHR. W roku 1997 drużynowym został Karol Antosiak (opiekun b.z.).

W roku 2000 drużyna zainicjowała powstanie stowarzyszenia zwykłego pod nazwą Krąg Harcerski „LS-Drzewo Pokoju”, do którego się przeniosła. W tym czasie drużynę przejął Maciej Mielech „Gacek”. Od roku 2001 drużynowym był Mateusz Tokarzewski „Alien”, a drużyna stała się 1 Niezależną Gdyńską Drużyną Harcerzy „Knieja”. W kwietniu 2005 „Alien” podjął decyzję o włączeniu 1 NGDH do 3 NGDH „Buki”.

W dniu 16.05.2005 r. hm Jerzy Gach podjął próbę reaktywowania jedynki w Oliwskim Domu Rodzinnym Fundacji „Rodzina Nadziei”. W dniu 2.04.2006 r. przy Parafii oo. Redemptorystów w Gdyni powstał kolejny zastęp jedynki (prowadzony przez Mateusza Złowockiego „Kurka” i Piotra Czerniawskiego „Pietruchę”) oraz 2 Niezależny Gdyński Zastęp Harcerek „Konwalie” (prowadzony przez Paulinę Pakur „Pestkę” i Laurę Czepułkowską „Siostrę”). Oba zastępy włączono do Środowiska Rodzina Nadziei. Przy okazji Środowisko przemianowano na „Jabłecznik”. Chłopcy z Gdańska i Gdyni stworzyli jedną drużynę: 1 Niezależną Gdyńską Drużynę Harcerzy „Knieja”. Ponadto zdecydowano, że tymczasowym drużynowym jedynki będzie hm Jerzy Gach.

W dniu 25.07.2006 r. (podczas obozu w Białej) ustalono, że Jedynka będzie działać tylko w Gdyni jako 1 Niezależny Gdyński Zastęp Harcerzy „Knieja”. W dniu 16.07.2007 r. jedynka została przemianowana na 1 Niezależną Gdyńską Drużyną Harcerzy „Knieja” z drużynowym Kurkiem, przybocznym Pietruchą. Jesienią Pietrucha przeniósł się do 3 NGZH „Buki”. W lutym 2008 do 1 NGDH „Knieja” doszedł zastęp „Niedźwiedzie” w Kielnie prowadzony przez Dariusza Sikorrę „Jeża”, a potem przez Kubę Łobodę „Wampira”. Jednakże w sierpniu 2010 roku zastęp ów opuścił naszą drużynę i „Jedynka” znowu stała się samodzielnym zastępem prowadzonym przez wyw. Marka Całusa „Mardoka”.

Zastęp nawiązał wkrótce współpracę z 3 NGZH „Buki” z inicjatywy Przemysława Piesik „Szwagra”. Aż w końcu w sierpniu 2011 roku Michał Bentkowski „Skrecz” został zastępowym Zastępu „Jastrzębie” w Karczemkach i „Jedynka” stała się znów drużyną, a zastęp „Łosie” prowadzony przez Antka Sidorowicza „Szprychę” przeniósł się na Karwiny, potem zaś na Grabówek.

W dniu 11.07.2013r. dotychczasowy zastępowy „Jastrzębi” został powołany do służby na funkcji drużynowego w 7NGDH „Skorpiony”, a funkcję po nim przejął Igor Sadowski „Wiking”. W między czasie „Szprycha” został mianowany przybocznym drużyny, a do pomocy przy prowadzeniu zastępu „Łosie” zaangażował się Marcin Rybak „Wafel”.

Po obozie w Gostudnie w 2014r. „Wafel” został mianowany na zastępowego „Łosi”, a zastęp „Jastrzębie” został przejęty przez Szymona Olewniczaka „Gandhiego”. W podobnym czasie „Szprycha” zrezygnował też z funkcji przybocznego.

Po mniej więcej pół rocznej służbie „Wafel” zrezygnował z funkcji zastępowego, a „Łosie” zostały tymczasowo przejęte przez drużynowego.

W wakacje 2015r. odbył się obóz w Zawadach, na którym została podjęta decyzja o utworzeniu zastępu „Sokoły”, prowadzonego przez Jakuba Sidorowicza „Johnego” oraz Krystiana Gizińskiego „Smauga”. Wraz z pojawieniem się nowego zastępu mianowana została też nowa kadra dwóch pozostałych zastępów. Jakub Dębowski „Bubu” przejął „Łosie”, a Kasper Hewitt „Kapsel” „Jastrzębie”. W tym samym czasie „Gandhi” został mianowany przybocznym drużyny.

W roku harcerskim 2015/2016 drużyna postanowiła przyjąć puszczański charakter pracy, co doprowadziło do zorganizowania obozu w klimacie Woodcraft Indians oraz rozpoczęcie zdobywania imienia Ernesta Tompsona Setona „Czarnego Wilka”. Na obozie drużyna została też przekazana org. Szymonowi Olewniczakowi „Gandhiemu”, a na przybocznego został mianowany pwd. Piotr Olewniczak „Murzyn”.

Najbliższe zmiany miały miejsce w roku harcerskim 2017/18 gdzie na zimowisku Kapsel został mianowany przybocznym a zastęp Jastrzębie przejął Michał Milewski „Poliglota”, natomiast na obozie letnim w 2018 roku „Johny” i „Bubu” zostali mianowani na przybocznych naszej drużyny. Zastęp Łosi przejął Paweł Kuldanek „Szary”, a Sokoły Krystian Giziński „Smaug”. Jest to ostatni obóz zastępowego „Poligloty”, po obozie zastęp Jastrzębie przejmuje Łukasz Willa „Orzeł”.

W roku 2018/19 Kasper Hewitt „Kapsel” na zimowisku w styczniu zostaje Drużynowym naszej drużyny, „Gandhi” zostaje opiekunem drużyny „Murzyn” przybocznym do spraw Rady Wojowników. Drużynowy po trzech miesiącach piastowania funkcji postanawia zrezygnować z pełnionej funkcji. Na tymczasowego pełniącego obowiązki drużynowego zostaje powołany Jakub Dębowski „Bubu”, ze wsparciem Piotra Olewniczaka „Murzyna”. Obóz w 2019 roku odbywa się. Jest to ostatni obóz Jakuba Sidorowicza, który postanawia zrezygnować z pełnionej funkcji. Powstaje zastęp naszej drużyny we Francji, który prowadzi Jakub Lora „Prezes”.

Dochodzimy do 2020 roku, który przyniósł wiele zmian. Podczas zimowiska w Krakowie na kopcu Kościuszki oficjalnie drużynowym zostaje Jakub Dębowski „Bubu”, wraz z wprowadzeniem nowego drużynowego zostaje powołanych dwóch przybocznych Krystian Giziński „Smaug” oraz Paweł Kuldanek „Szary”. Piotr Olewniczak „Murzyn” zostaje opiekunem drużyny oraz wodzem Rady Wojowników. Szymon Olewniczak „Gandhi” odchodzi z funkcji opiekuna i kontynuuje karierę harcerską w instytucjach KHDP. Zastęp Sokoły zostaje wcielony do zastępu „Łosie” Na zastępowego „Łosi” zostaje mianowany Henryk Wołek „Gofer”. Odbywa się letni obóz wędrowny, który integruje świeżą kadrę.

C. D. N.